top of page

NYHETER  KOMMUN & FÖRVALTNING                                                               Kommentera artikel Skicka nyheter/pressrelease

Helsingborg satsar på SAO-jobb för att stärka ungas framtid

Helsingborgs stad tecknar avtal med Nästa generation Sverige (NGS) om införandet av SAO-jobb (studiemotiverande arbetslivsorientering). Satsningen sker i samverkan mellan arbetsmarknadsförvaltningen och skol- och fritidsförvaltningen och riktar sig initialt till högstadieelever i socioekonomiskt utsatta områden.

Genom SAO-jobb får elever i årskurs 8 möjlighet att arbeta två timmar i veckan under ett års tid, som en del av sin skolgång. Initiativet syftar till att stärka studiemotivationen, öka skolnärvaron och ge unga en tidig kontakt med arbetslivet.

– Det här är en viktig satsning för att minska ungas utanförskap och skapa bättre förutsättningar för framtida etablering på arbetsmarknaden. Genom att kombinera skola och arbete stärker vi både individens möjligheter och stadens långsiktiga kompetensförsörjning, säger Richard Lundberg, ordförande i arbetsmarknadsnämnden.

Satsningen genomförs i samarbete med utvalda skolor, där Gantoftaskolan och Anneroskolan är först ut. Totalt kommer omkring 80 elever att erbjudas möjlighet att delta.

– Vi ser tydliga kopplingar mellan skolnärvaro, motivation och framtidstro. SAO-jobben ger eleverna konkreta mål och en ökad förståelse för varför skolan är viktig, säger Annette Holm Persson, tf biträdande utbildningsdirektör.

SAO-modellen är en vidareutveckling av traditionell prao och används redan i flera andra kommuner. En central del i modellen är att elevernas anställning är kopplad till deras skolnärvaro. För att behålla jobbet krävs hög eller förbättrad närvaro.

– Det här är ett kraftfullt verktyg för att ge fler unga en bra start i livet. Samtidigt engagerar vi också arbetsgivare i att bygga framtidens kompetens, säger Henriikka Airaskorpi, arbetsmarknadsdirektör.

– Med SAO-jobb öppnar vi dörren till arbetslivet för fler unga i Helsingborg. Redan i högstadiet får de en första kontakt med jobb och egen lön, vilket är särskilt viktigt för dem som saknar egna nätverk hemifrån. Vi tror på ungas drivkraft och på att fler ska få chansen att stå på egna ben, säger Dubravka Trejling Nikolic, ordförande i barn- och utbildningsnämnden.

Arbetsmarknadsförvaltningen ansvarar för att rekrytera arbetsplatser i samverkan med näringslivet och kommunala verksamheter, medan skolorna ansvarar för samordning, schemaläggning och kontakt med elever och vårdnadshavare.

Uppstarten sker under hösten med etablering av samarbeten och arbetsplatser. De första eleverna beräknas påbörja sina SAO-jobb under 2027.

ata logo.jpg
ata logo 2.jpg

__ANNONSER___________________

rättvik front.jpg
Söderköping front.jpg
kristianstad front.jpg
mariestad front.jpg
vårgårda front.jpg
sigtuna front.jpg
göteborg front.jpg
östersund front.jpg
herrljunga räddningstjänsten.jpg
lerum front.jpg
stenungsund front.jpg
färgelanda front.jpg
mörbylånga front.jpg
hedemora front.jpg
haparanda front.jpg
kramforsfront.jpg
eksjö front.jpg
karlskrona front.jpg
laholm miljö.jpg
Degerfors Service.jpg
älvsbyn front.jpg
Hylte barn och ungdom.jpg
flexator.gif
eksjö front.jpg
malmö stad front.jpg
kungalvfront.jpg
lidköping front.jpg
härryda vatten front.jpg
torsås bildning front.jpg
lidköping teknisk service.jpg
sala front.jpg
kil front.jpg
kinda front.jpg
sandviken front.jpg

Copyright 2015-2025 ATA Media  |  Box 2594  |  116 74 Stockholm  |  info@atagruppen.se                                                                                   

Användarvillkor - Det är inte tillåtet att kopiera, modifiera, distribuera eller publicera innehåll från atagruppen.se utan tillstånd. För eget personligt bruk är det dock tillåtet att ladda ner, kopiera och spara information från ATA Media.

Integritetspolicy - ATA Media förbinder sig att respektera och skydda Dina personuppgifter och Din personliga integritet i

enlighet med gällande lagstiftning, branschregler och andra relevanta normer.

bottom of page